Uzun süre işlem yapmadığınız Gayrimenkuller elinizden gidebilir

Türkiye genelinde yılın 8 ayında 2 milyon 96 bin 616 satış, 9 bin 123 bağış, 21 bin 811 taksim, 323 bin 796 intikal ve 315 bin 360 şahsi ipotek işlemi gerçekleştirildi. Bu alandaki yoğunluktan dolayı bazı tapu müdürlüklerinde iş hacmi sayısı ise yıllık 80 binleri geçiyor. Bu işlemlerin içinde sahte kimlik, vekalet ve veraset ilamları da yapanlar olabiliyor.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uzun süredir tapu dairesinde işlem görmemiş taşınmazları satın alırken dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Mal sahibinin yurt veya şehir dışında olduğu zaman miras olarak ilgisiz kalan taşınmazların, dolandırıcılar tarafından ucuz fiyatlar ve sahte evraklarla satışa çıkarıldığını anlatan Özelmacıklı, “Uygun fiyatla alım yaptığını düşünen alıcılar ise mağduriyet yaşıyor. Taşınmaz için açılan tapu iptal davalarıyla taşınmazları kaybettikleri gibi bir de paralarını kaybediyorlar.” dedi.

“Mutlaka yer araştırması yapılmalı”

Özelmacıklı, böyle bir durumla karşılaşmamak için güvenilir kişilerle iş yapılmasını önererek, “Profesyonel emlak danışmanlarıyla iş yapmak alıcı ve satıcılar için riskleri azaltıyor. Alım ve satımlarda 1980 ve öncesi gibi uzun süredir işlem görmemiş portföylerde mutlaka yer araştırması yapılmalı. O bölgedeki komşulardan ve tanıdıklardan bilgi alınmalı. Çok yeni verilmiş nüfus cüzdanları, kimliklerdeki sahteliği ayıran unsurlar önemli. Satıcının gerçek mal sahibi olup olmadığını anlamak için ‘ne zaman almıştınız, neden elden çıkartıyorsunuz?’ gibi sorular sorulmalı.” diye konuştu.

“Bilgilerinizi güncelleyin”

Özellikle, eski tapularda, vekaletli işlemlerde, miraslı ve hisseli taşınmazlarda tapu işlemleri sırasında gerçek değerden göstermenin önemine değinen Özelmacıklı, şöyle devam etti:

“Taşınmaz satışında gösterilen değer, belediye rayiç değerinden az olamaz. Lakin alım ve satımda gerçek değerin gösterilmesi zorunludur. Bu tür eski tapularda, hisseli taşınmazların satışlarında gerçek değer gösterilmediği zaman oluşacak mağduriyet maddi olarak da ciddi kayıplar yaşatır. Devletin ve tarafların sorumluluğu da gösterilen değer üzerinden olacaktır. Sahip olduğunuz taşınmaz için belediyede adres düzeltmesi, tapu dairesinde taşınmazınızı kilitlemek, TC bilgilerinizi güncellemek, cep telefonu numaranızı e-devlet sistemine kaydetmek gibi güncellemeler yapılmalıdır.

Ayrıca taşınmazınız belli aralıklarda yerinde kontrol edilmelidir. O bölgedeki emlak danışmanınız da bu takibi düzenli olarak yapabilir. Üzerinde haksız bir işgal var mı, konu parsel satışa konu ediliyor mu gerekli kontrolleri sizin için sağlar. Çıkabilecek birçok problem erken müdahale ile çözülebilir ve bu konuda profesyonel destek alınmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir