İmar izni nedir? Nasıl alınır?

İnşaat sektörünün hem dünyada hem Türkiye’de bir hayli canlı olduğu zamanlarda yaşıyoruz ve bu yüzden de bugün ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayattaki ilk amacı diyebiliriz.

Ev sahibi olmanın elbette farklı konumlar ve farklı istekler için farklı yolları var; ev kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak bunlardan biri. Ev kredisi ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa Ev kredisi rehberi: Nasıl alınır, nasıl yapılandırılır, şartları nelerdir?başlıklı yazımızda bunları ele almıştık. Bu yazımızda ise kendi evini kendisi yaptırmak isteyenler için oldukça önemli bir konuya değineceğiz. İmar izni nasıl alınır?

Özellikle şehirden uzak kırsal ya da yazlık bölgelerde bir arsa alıp kendi zevk, ihtiyaç ve isteklerine göre bir ev yaptırarak huzurlu ve doğal bir yaşam alanı oluşturmak isteyenler bu konudaki adımlarını imar yasalarına uygun bir şekilde atmazlarsa hem yaptırdıkları evleri yıkılabilir ve onca masraf ve emek boşa gider, hem de doğal ve kentsel düzenin bozulmasına sebep olabilirler. İşte imar kurallarına uygun ev yaptırma rehberi…

Arsa ve arazi arasında ne fark var?

Öncelikle kafa karışıklığı yaratan sorulardan biri ile başlayalım. Arsa ve arazi kavramları arasındaki fark nedir? Kendi evinizi yaptırmak için yer satın alırken bu konuda neye dikkat etmelisiniz?

Arsa ve arazi arasındaki fark aslında imarlılık durumudur. Yani arsa olarak adlandırılan toprak parçası, üzerine ev yapılabilecek, imar izni olan toprak parçasıdır. Kısacası imarlı araziye, yapılaşmaya müsait bölgelerdeki arazilere arsa denir. Ancak tabii ki siz kendiniz için üzerine rahatlıkla ev yapabileceğiniz bir alan alırken imar izni durumunu yine de mutlaka kontrol edin. Çünkü bu iki kavram emlakçılar tarafından bile doğru kullanılmayabiliyor ve iç içe geçebiliyor. Tabii ki belirli bir bölge içindeki imarlı arsaların, imarsız arazilere göre daha pahalı olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

İmarlı arsa için yapılaşma izni

İmarlı arsanızın olması demek, tabii ki istediğiniz gibi evi kafanıza göre istediğiniz koşullarda o arsaya yapabilirsiniz anlamına gelmiyor. Yapılaşmaya müsait olan alanlar içerisindeki bir yapının inşaatına başlamak için de gerekli izin ve ruhsatların alınması şartı var. İnşaatın ilk aşaması olan kanunen hafriyat işlemlerine bile bu izinleri almadan başlayamazsınız. Eğer imarlı bir arsanız varsa ve içine ev yaptırmak istiyorsanız izlemeniz gereken yol önce söz konusu imarın koşullarını ve sınırlarını öğrenmek. Biliyorsunuz ki imar izinlerinin de bölgelere ve kentleşme alışkanlıklarına göre farklı sınırlamaları ve özellikleri var. Dolayısıyla arsanıza kaç katlı bir ev yaptırabileceğinizi, ne kadar büyüklükte bir oturum alanında bir plan çizdirebileceğinizi, iç ve dış yaşam alanlarının büyüklüklerini imar kısıtlamalarına göre yapabilirsiniz. Yani önce belediyeden ve Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden arsanızın imar koşullarını eksiksiz öğrenmeniz gerekiyor.

Daha sonra ise profesyonel bir mimara çizdireceğiniz eksiksiz ev projenizi, her türlü elektrik, mekanik tesisat, çevre ve peyzaj ve alt yapı projeleri ile birlikte valilik ve belediyelere yapı ruhsatı almak için bir dilekçe ile birlikte sunmalısınız. Deneyimli bir mimar, projelendirme ve yapı ruhsatı için gerekli olan belgeleri eksiksiz hazırlama konusunda size yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken tek şey, evinizin projesinin yapılacak olan ev ile bire bir aynı olması ve inşaat sırasında kesinlikle izin alınan projenin dışına çıkılmamasıdır.

İmarsız araziye imar izni alabilir miyim?

Her ne kadar genel kanı imarsız arazilere de başvuru ile imar izni alınabileceği yönünde olsa bu doğru değil. Bir arazinin imarlılık durumu onun bulunduğu bölge ile alakalıdır ve imar izni kişiye ve başvuruya göre verilmez. Belediyeler zaman zaman şehrin genişlemesi için kentleşme planları dahilinde bazı bölgeleri imara açarlar ve imara açılan bölgelerdeki araziler yeni düzenlemelerle yapılaşma izni verilen arsalar statüsü kazanırlar. Ancak siz kafanıza göre imarlı olmayan bir yerdeki arazinize imar izni isteyemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir