Bahçeşehir Göleti Projesi yeniden düzenlendi

Bahçeşehir Göletini içine alan, Gölet Projesi’nin imar planları iptal edilmişti. Plan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenerek askıya çıkarıldı. Yeni planda terk edilen alanların inşaata kazandırılmasıyla ticaret alanı emsal değeri 0.05’ten 0.23’e çıktı. Bununla birlikte Gölet etrafında silüetin korunması için bazı parseller park alanı olarak belirlendi.

İlk kez mevcut İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Başakşehir Belediye Başkanlığı döneminde projelendirilen ancak kamuoyunda tepkiyle karşılanan Bahçeşehir Göletini içine alan, Gölet Projesi’nin imar planları iptal edilmişti.

İmar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenerek 11 Ocak 2018 tarihi itibariyle, 1 ay süreyle askıya çıkarıldı. Göleti de içine alan 43,3 hektarlık alanın yeniden projelendirildiği “Yeni Gölet Bölgesi Revizyon İmar Planı”, pek çok değişikliği içeriyor. Örneğin eski projede 0.05 olan ticaret alanları emsal değeri 0.23’e çıkarıldı ve böylece projedeki inşaat alanı artırılmış oldu. Artış, yapılan terklerin inşaata kazandırılmasıyla gerçekleşti.

Gölet çevresinde silüet bozulmayacak

Proje dahilindeki bazı parseller tescil harici alan olarak kamuya terk edilmesi koşuluyla “Park Alanı” olarak belirlendi. Bu düzenlemeye gölet çevresinde doğal silüetin bozulmaması ve tek kütle hâlinde bir yapılaşma oluşmaması için gidildi. Park alanı olarak belirlenen bu bölgede sadece gölet alanı, yürüyüş yolları, yeşil alan, bank gibi açıkhava mobilyaları, süs havuzu gibi dekoratif objeler, temalı çocuk parkları, açık spor alanları ve açık otopark yer alacak. Park alanları bedelsiz olacak ve tescil harici alan olarak terk edilmeden, ticari olarak işletilemeyecek. Yeni imar planında toplamda 11.436 metrekarelik emsal alan bedelsiz olarak kamuya bırakıldı.

Raylı sistemler projeye adapte edildi

Yeni imar planı kapsamında mevcut plan ile uyuşmayan dere bandındaki fonksiyon alanları tekrar revize edildi. Güncel raylı sistem ve karayolu projeleri, plana aktarıldı. Gölet ve çevresini de içine alan yaklaşık 774 hektarlık alanın içinden, Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM Otoyolu’na bağlantı yolları geçiyor. Ayrıca Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt raylı sistemi ve Halkalı-Kapıkule banliyö hattı da yine özel proje alanı kapsamında bulunuyor.

Ticari üniteler kafe ve dükkanlarla sınırlı tutulacak

Gölet ve çevresinde daha önceden de ticari kullanımda olan parselleri yeni plan dışında bırakan Bakanlık, “Gölet, Spor, Turizm ve Rekreasyon” kullanımlarının yer aldığı bölgeyi yeniden düzenleyerek mevzuata uygun hâle getirdi. Bu alanda park, gölet alanı, meydan, yürüyüş yolu ile 15, 12 ve 10 metre genişliğinde taşıt yolları, metro hattı, Devlet Demir Yolları Hattı gibi pek çok yapının yanı sıra lokanta, kafeterya, mağaza ve dükkan gibi ticari üniteler bulunabilecek ve ticari ünite çeşitliliği bunlarla sınırlı tutulacak. Ticari alanda birden fazla bina yapılacak ancak her binanın maksimum taban alanı, ticaret alanının % 5’ini geçemeyecek. Bodrum katında yer alan depo amaçlı eklentiler emsal haricinde tutulacak. Her bağımsız birim için bir depo amaçlı bodrum yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir