Arap yatırımcıların Gayrimenkul Almaya devam ediyor

Gayrimenkul yatırımcılarının en önemli paya sahip kısmını Arap ülkesinde yaşayan vatandaşlar oluşturuyor. Avrupa’ya, Amerika’ya yaptıkları milyar dolarlık yatırımlar bulunmaktadır.

Fakat son zamanlarda yaşanan siyasi olaylar Arap yatırımcıları düşündürmeye başladı.

PropertyTr Genel Müdürü Yusuf Boz ile görüştük. Yabancı müşterilerin taleplerini, en çok yatırım için gelen vatandaşların uyruklarını öğrendik. Son dönemler de özellikle Trump yönetimi ve Kudüs olayı ile Arap yatırımcıların gözdesi olmaktan çıktığını belirten PropertyTr Genel Müdürü Yusuf Boz, Arapların kendilerine yakın ülkeleri arandıklarını belirtti.

Özellikle son bir yıla bakıldığında Türkiye’ye gelen turist ve yatırımcı sayısının giderek arttığını belirten Boz, “Özellikle Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afgan gibi vatandaşlar yoğun olarak yatırım yapmaya geliyorlar.” dedi.

PropertyTr şirketi olarak da yabancı müşterilerin yine en çok İstanbul’u tercih ettiğini söyledi. Boz ayrıca, “İstanbul onların hem dini, hem kültürel olarak kendilerini yakın hissettikleri bir şehir. Fakat sadece İstanbul bazlı kalmamak gerekiyor. Özellikle Karadeniz’de Trabzon, Ege’de Bursa ve İzmir, Akdeniz bölgesinde ise Antalya’yı tercih ediyorlar.” diyerek  son dönemlerde belirgin bir şekilde artış olduğunu söyledi.

Son olarak ise yıl sonuna yaklaştığımız bu dönemlerde yabancı yatırımcıların taleplerinin fazla olduğunu belirten Boz, yılbaşından sonra daha çok talep beklediklerini belirtti. Bu yıla oranla özellikle Avrupa ve Amerika’dan çekilecek yatırımların Türkiye’ye akacağının bu da hem ekonomimize hem turist sayısında artışa sebep olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir