Aralık Ayında Kiralar Yüzde 15,38 Artacak

Sabah saatlerinde TÜİK’in yayımladığı Kasım ayına ilişkin enflasyon verileriyle orantılı olarak Aralık ayı için yapılacak kira zam oranlarının %15,38 seviyesinde gerçekleşeceği belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün sabah saat 10:00’da yayımlanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri, kira zam oranının belirlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Kira zam oranlarının belirlenmesi ÜFE verilerini takip ederken, söz konusu artış rakamların %15,38 olarak gerçekleşeceği belirtildi. Yapılan hesaplamalara göre Yurt İçi Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verileri Kasım ayında, geçtiğimiz aya nazaran %2,02 oranında artış gösterdi.

Geçtiğimiz Aralık ayına göre ise %13,91 oranında artan veri, geçen senenin aynı dönemine göre %17,30 oranında yükseliş kaydetti. Bir yıllık süreç ortalamasına göre %15,38 oranında artan veriler kira artış oranını da belirledi. ÜFE’nin 12 aylık sürecinin ortalamalarının hesaplanmasıyla ortaya çıkan kira artış oranları, Aralık ayı için %15,38 olarak kaydedildi.

Bu hesap ile birlikte Yeni Borçlar Kanunu kapsamında yer alan bir maddeye göre kira artış oranlarında belirlenecek olan en üst sınıf ÜFE verileriyle doğru orantılı olacak. Böylece ev sahiplerinin yapabilecekleri kira artışında, ÜFE üst sınır olarak kabul edilecek. Yani küçük bir hesapla, kiralarda yapılabilecek en büyük artış ise %15,38 olarak belirlenecek.

Örneğin bir ev sahibi ÜFE sınırına göre kira artışı uygularsa, kiranın bedeli 1000 lira ise, zam oranı %15,38 olacak ve ilgili zammın TL cinsinden ederi 153,8 lira olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir