2018 Yılı İçin Tapu Tevhid Harcı ne Kadar ?

Tapu dairelerinde yapılan çok sayıda işlem bulunmakta olup bunlardan biride tapu tevhit harcı tutarıdır. Tapu dairelerinde yapılan her işlem için belirli oranlarda harç tahsil edilmekte olu tapu tevhit işlemleri içinde yine aynı şekilde tapu tevhit harcı tahsilatı yapılmaktadır.

Bu tutar her sene yenilenmekte olup ilan edilerek duyurulur. 2018 yılında tahsil edilecek olan tevhit harcı tutarı da ilan edildi.

2018 Tapu Tevhit Harcı Tutarı Ne Kadar?

Yapılacak olan tevhit işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden hesaplanmak üzere binde 11,38 oranında,
İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden binde 11,38 oranında,
Yukarıdaki maddelerin dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 4,55 oranında tevhit harcı tahsil edilmektedir.

Tevhit Harcı Nedir?

Kelime anlamı olarak tevhit “birleştirme, birkaç şeyi bir araya getirme” anlamına gelmektedir. Tapu siciline kayıtları ayrı ayrı yapılan ancak birbirlerine bitişik olan taşınmazların tek bir parsel içerisine dâhil edilmesi işlemine tapu tevhit işlemi adı verilmektedir. Birbirinden farklı olarak kayıt altına alınan tapuların bir araya getirilmesi için tevhit başvurusunda bulunması gerekir. Tapu tevhit başvuru evrakları ile yapılan başvurunun ardından tapu tevhit harcı hesaplanarak ödenmekte,  ardından işlemler tamamlanarak parsel birleştirme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir